Search:
Działalność oświatowo-czytelnicza


        2014
XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Cała Polska czyta dzieciom 2014

"Czytanie, mądra rzecz"
Dzieci, które od urodzenia słuchają czytanych przez rodziców książek, są inteligentniejsze, wrażliwsze, szybciej zaczynają mówić, mają większy zasób słownictwa oraz bardziej rozbudzoną wyobraźnię. Tak spędzany czas pozwala także nawiązać bliską więź między dorosłym a dzieckiem.
Tegoroczna kampania Cała Polska Czyta Dzieciom p. h. "Ekologiczne podróże po literaturze" zorganizowana została przez Bibliotekę Publiczną Gminy Sulechów, Koordynatora Wojewódzkiego i Członka Rady Koordynatorów Fundacji ABC XXI "Cała Polska czyta dzieciom" Dorotę Klak oraz Nadleśnictwo Sulechów. Patronat nad imprezą objął Burmistrz Sulechowa Pan Roman Rakowski. Na trawie, na kocykach, na skwerku przed biblioteką co pół godziny gromadziła się kolejna grupa dzieci, którym czytali dorośli. Maraton czytania rozpoczął Burmistrz Sulechowa Lokomotywą Juliana Tuwima a zakończył Mariusz Wójcik, reprezentant sulechowskiej Straży Pożarnej wierszem "Okulary". Dzieciom czytali między innymi pracownicy Urzędu Gminy, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Ośrodka Pomocy Społecznej i Centrum Usług Socjalnych, słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku i emerytowani nauczyciele. W tegorocznej kampanii wzięło udział około sześciuset przedszkolaków i uczniów sulechowskich szkół.

"CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA"

Tydzień Bibliotek w sulechowskiej bibliotece 8-15 maj 2014r.

W tym roku hasło Tygodnia Bibliotek 2014 nawiązywało do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020, którego celem jest rozwój
i promocja czytelnictwa, poprawienie społecznego wizerunku książki oraz zwiększenie funduszy na zakup nowości do bibliotek.

Przez cały tydzień w sulechowskiej książnicy odbywały się imprezy upowszechniające czytelnictwo skierowane zarówno do dzieci, młodzieży jak
i dorosłych.

8 maja młodzież z sulechowskiego Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych obejrzała filmy promujące zabytkowy drewniany kościół w Klępsku, o jego historii opowiedział ks. Olgierd Banaś.

Seniorzy w wideo-konferencji uczestniczyli w "Spotkaniu z pasjami", którego bohaterką była Urszula Szczurek, najstarsza w Polsce instruktorka fitness.

9 maja był dniem wycieczek do biblioteki.

12 maja obchodziliśmy "Dzień Bibliotekarza i Bibliotek", któremu towarzyszył kiermasz książek i wydawnictw regionalnych z udziałem pisarzy Alfreda Siateckiego i Włodzimierza Kwaśniewicza . Wydawnictwa prezentowali: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie, Sulechowski Dom Kultury, Gmina Sława , Gmina Kargowa i Gmina Babimost.

Dyplomami i książkami nagrodziliśmy najaktywniejszych czytelników biblioteki.

Podsumowaliśmy gminne konkursy plastyczne: "Z Wadowic do nieba - droga do świętości Jana Pawła II" i "Pielgrzym wszech czasów. Papieskie wędrówki po świecie." Laureatom nagrody wręczył Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Rerus.

W trakcie spotkania wręczyliśmy podziękowania za współpracę i wspieranie działalności biblioteki.

Całą uroczystość uświetnił występ nominowanego do 59 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego sulechowianina Daniela Stachuły w monologu "Niehalo" Ignacego Karpowicza i "Ziemia moja rodzinna" Ludmiły Marjańskiej.

Uroczystość zakończyliśmy spotkaniem bibliotekarzy bibliotek publicznych w Sulechowie , Sławie, Kargowej, Bojadłach i Babimoście, bibliotek szkolnych
i biblioteki PWSZ z zaproszonymi gośćmi.

13 maja gościliśmy dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Sulechowie z programem artystycznym "Do Biedronki przyszedł Żuk". Program obejrzeli uczniowie sulechowskich podstawówek.

Po południu Dyskusyjny Klub Książki omawiał biografię Wisławy Szymborskiej "Pamiątkowe rupiecie".

14 maja mali widzowie obejrzeli spektakl Teatru Edukacji i Profilaktyki "Maska z Krakowa pt. "Magiczna księga czarodziejki Arielki" mówiący
o potrzebie nauki czytania przez dzieci. Odbiorcy dowiedzieli się, że książki nie tylko dostarczają informacji, ale zapewniają nam rozrywkę i przenoszą
w odległy magiczny świat.

15 maja słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku pani Krystyna Orwat, Czesława Kędzia i Olga Likszo przygotowały dla dzieci program, w którym wykorzystały wiersze polskich poetów, dzieci w rewanżu przeczytały wiersze Jana Brzechwy.Kościół w Klępsku - historia i sztuka, spotkanie drugie.

Dnia 8 maja 2014r. młodzież Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulechowie obejrzała filmy promujące kościół w Klępsku, które powstały dzięki współfinansowaniu Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER. Oprócz ks. Olgierda Banasia, który opowiedział młodzieży o renesansowej perełce architektury w spotkaniu uczestniczyli: pani dr Ewa Lukas-Janowska, która opracowała scenariusz do filmów i montażysta, fotograf Grzegorz Smolarski. Po spotkaniu każda ze szkół otrzymała
w prezencie po 2 pakiety filmowe.

Kościół w Klępsku - historia i sztuka

16 kwietnia 2014 r. młodzież gimnazjalna mogła obejrzeć fragmenty filmów promujących kościół w Klępsku. Pakiet filmowy współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER zawiera 5 filmów:

1. Kościół w Klępsku. Liturgia i sztuka
2. Organy w Klępsku. Orkiestra Aniołów
3. Biblia Pauperum kościoła w Klępsku
4. Exodus w nieznane
5. Podróż w czasie i przestrzeni.

O renesansowym kościele - perle drewnianej architektury opowiedział młodzieży ks. Olgierd Banaś, a na pamiątkę każda ze szkół otrzymała pakiet filmowy w prezencie.

                    

"Nasz Świat"

Pod tym hasłem 3 kwietnia odbyło się otwarcie wystawy i spotkanie autorskie z Rolandem Hellmannem, niemieckim dziennikarzem, reporterem i fotografem. Na wystawę składają się zdjęcia autora oraz albumy książkowe promujące "Ziemię Lubuską". Fotograf mieszka w Zatoniu pod Zieloną Górą od 2010r., a fotografią pasjonuje się od młodości. W trakcie spotkania podzielił się z uczestnikami swoimi refleksjami na temat postrzegania regionów, które jego zdaniem powinno się traktować jako całość, a nie odrębnie. Mówił o sobie, że nie jest Niemcem ale Europejczykiem, który szczególnie ukochał sobie nasz region. Poprzez swoje zdjęcia i albumy stara się pokazywać najpiękniejsze jego zdaniem miejsca w Lubuskim. Wystawę "Nasz świat" będzie można oglądać do 25 kwietnia 2014r., a osoby szczególnie zainteresowane fotografią mogą zakupić zdjęcia i albumy autora w bibliotece.


Wielkanoc tuż tuż...

Piękna wiosna za oknami przypomniała nam że Wielkanoc już tuż, tuż... Zbliżające się święta stały się okazją do zorganizowania warsztatów plastycznych, które obudziły w uczestnikach wiosenną radość. Motywem przewodnim były dekoracje świąteczne - podczas zajęć dzieci wykonały piękne ozdoby: króliczki, pisanki, świąteczne kartki. W ruch poszła bibuła, tektura, błyskotki i przede wszystkim wyobraźnia - nauczyliśmy się wyczarowywać piękne przedmioty z różnych materiałów z wykorzystaniem wielu technik plastycznych.

Drużyny Zuchowe ze Szkoły Podstawowej nr 1 wzięły udział w zajęciach w ramach programu "Sztafeta pokoleń". Pod kierunkiem słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku Pani Krystyny Jędrosz, Teresy Krych oraz Eweliny Hełmińskiej powstały zabawne ozdoby wielkanocne.


Spotkanie z książką, teatrem i sztuką w Bibliotece w Sulechowie.

12 marca w Bibliotece odbyło się    otwarcie wystawy prac malarskich Janiny Lis, Anny Szkielniuk, Stanisławy Brambor i Fabiana Jakuszyka.  Otwarcie wystawy było okazją do wysłuchania inscenizacji II aktu komedii Fredry "Mąż i żona"w ramach kontynuacji Narodowego Czytania.

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki swoją nową książkę "Obrazki prowincjonalne prozą" promował Eugeniusz Kurzawa.


                

  Biblioteka Publiczna przy współpracy

z Nadleśnictwem Sulechów

 zorganizowała dzieciom  zajęcia feryjne, motywem których była tematyka leśna


W lesie serce bije,

dzięki niemu żyję.

Data

                   Planowane działania

Uwagi

03.02.2014

"Znaczenie lasu w życiu człowieka" - wprowadzenie do tematu o lesie, pogadanka;

Projekcja filmu "Magia sosnowego boru"

Praca plastyczna "Las jaki znasz"

 

 


kredki, farby plakatowe, blok rysunkowy

04.02.2014

Dzień eksperymentów:

Eksperyment I "Świeca pachnąca lasem" - zapach lasu w domu

 

 

 

 

Eksperyment II "Siejemy zdrową rzeżuchę"

Resztki starych świeczek, podgrzewacz, igły świerku, olejek zapachowy, foremka na świeczkę np. szklanka, słoik, foremka do babeczek, wata, Podstawek, nasiona rzeżuchy;

 

 

05.02.2014

"Co wolno, a czego nie wolno w lesie ?" - zajęcia edukacyjne;

Gra planszowa "Leśna przygoda" zagadki, rebusy

Spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa Sulechów

06.02.2014

Las, w którym mieszka bajka - "Stumilowy Las" - czytanie fragmentów "Kubusia Puchatka" A.A. Milne;

Praca plastyczna - plakat baśniowego lasu (praca grupowa)


.

 

Brystol kolorowy lub szary papier, farby akrylowe

07.02.2014

Leśne gotowanie  - "Koktajl prosto z krzaczka"

 

 

 

"Grzanki z owocami leśnymi"

 

 

Projekcja filmu "Miś Jogi" (Akcja filmu rozgrywa się w lesie)

Mleko zsiadłe, kefir lub jogurt naturalny, miód, cukier, maliny, jagody, , poziomki...mogą być mrożone.

Dżemy z owoców leśnych,

chleb tostowy, toster,

10.02.2014

 "Energia drzew i lasów" - terapeutyczna i opiekuńcza moc drzew;

Praca plastyczna : "Moje drzewo" - dzieci wykonują swoje drzewo przynależące do ich znaku zodiaku

 

Zapałki, klej Magik, blok rysunkowy;

 

 

11.02.2014

"Dokarmianie ptaków zimą" - spacer po sulechowskim parku, szukanie i rozpoznawanie drzew i ptaków, zawieszanie kuli z pokarmem, zabawy na świeżym powietrzu

Spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa Sulechów

 

12.02.2014

Grzybobranie" - co musimy wiedzieć gdy wybierzemy się do lasu na grzyby; grzyby jadalne i trujące;

Praca plastyczna "Grzyboludki"; makieta

Plastry nieokorowanej gałęzi dług. 30cm, niewielkie kawałki gałęzi, małe krążki drewniane, małe szyszki, ziarna białej fasoli, farby akrylowe lub plakatowe, lakier w sztyfcie, suchy mech, suche liście

 

 

 13.02.2014

"Drzewa przyjaciółmi człowieka" - ciekawostki, zagadki i rebusy o drzewach

Praca plastyczna - " Origami płaskie z koła i kwadratów" -  drzewa

 

 

Blok kolorowy, klej

14.02.2014

Wycieczka do lasu na leśną ścieżkę edukacyjną "Nad Jabłonną" ze wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek - żegnamy ferie

kiełbaski, ketchup, pieczywo, kijki, tacki jednorazowe


W zajęciach uczestniczyło 185 osób.