Działalność oświatowo-czytelnicza


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

Biblioteka oraz Dorota Klak - koordynator wojewódzki, członek Rady Koordynatorów Fundacji ABC XXI "Cała Polska czyta dzieciom" w ramach dorocznego święta kampanii głośnego czytania przygotowała na skwerku przed Biblioteką głośne czytanie LOKOMOTYWY Juliana Tuwima. Czytali - zastępca burmistrza Sulechowa Danuta Jurzak, dyrektor Biblioteki Teresa Zawalna, dyrektor Domu Kultury Tomasz Furtak oraz kierownik Wydziału Spraw Społecznych, Oświaty, Kultury i Sportu Wojciech Sołtys. Spotkanie uatrakcyjnił występ Teatru Małych Form Artystycznych "Art - Re" z Krakowa przedstawieniem "Kopciuszek". Każda placówka przedszkolna otrzymała do swoich kącików czytelniczych książeczki, bo zgodnie z tegorocznym hasłem Fundacji "Każde dziecko zasługuje na książkę". Spotkaniu w plenerze towarzyszyła wspaniała atmosfera i piękna pogoda.
PODSUMOWANIE KONKURSÓW
14 maja w Oddziale dla Dzieci podsumowano i wręczono nagrody laureatom konkursów - plastycznego "Moja rodzina" i literackiego "Biblioteka moich marzeń". Podsumowanie konkursów uświetnił występ zespołu "A do kwadratu" ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sulechowie pod kierunkiem Pań Alicji Zjawin i Anny Gmiąt, który zaprezentował "Brzydkie kaczątko i jezioro łabędzie".

LAUREACI KONKURSU PLASTYCZNEGO "MOJA RODZINA"
w kategorii przedszkolaki:
I miejsce - Roksana Wiśniowska - "0" SP Cigacie
II miejsce - Olaf Kolasa - Przedszkole nr 5 w Sulechowie
III miejsce - Julia Roj - "0" SP Kalsk
oraz wyróżnienia:
Nela Stempel - Przedszkole nr 7 w Sulechowie
Zuzanna Skrzypczak - Przedszkole nr 7 w Sulechowie
Amelia Laszczak - "0"- SP Buków
Katarzyna Paziewicz "0" - SP Cigacice
w kategorii klas I - III:
I miejsce - Wojciech Karalus - kl. II SP nr 3 w Sulechowie
II miejsce - Karolina Garwolińska - kl. I SP nr 3 w Sulechowie
III miejsce - Maria Rogala - kl. III SP Cigacice
oraz wyróżnienia:
Natalia Tarłowska - kl. III SP Kalsk
Aleksandra Babicz - kl. II SP nr 3 w Sulechowie
Jowita Kochut - kl. I SP Buków
LAUREACI KONKURSU LITERACKIEGO "BIBLIOTEKA MOICH MARZEŃ"
w kategorii klas IV - VI:
I miejsce - Natasza Tomońska - Malinowska - kl. VI SP Cigacice
II miejsce - Wiktoria Majda - kl. III SP Buków
III miejsce - Iga Biegańska - kl. VI SP Cigacice
wyróżnienie:
Dawid Grzybacz - kl. IV SP nr 3 w Sulechowie

Wszystkim uczestnikom konkursów gorąco gratulujemy i zapraszamy na kolejne.

"Tydzień bibliotek" był okazją do zorganizowania spotkania autorskiego z Panią Izabelą Januszkiewicz autorką książek "Pamiętam" i "Nareszcie w Polsce", ukazujących w zbeletryzowanej formie historię pokolenia, które przeżyło obie wojny światowe. Pierwszy tom książki przedstawia losy dziecka wywiezionego w 1940 roku do Kazachstanu, dalsza część wspomnień przedstawia życie powojenne rodziny po powrocie do kraju. Autorka urodziła się w 1932 roku Nowogródku.
W latach 1940-1946 przebywała wraz z rodziną na zesłaniu, najpierw w Kazachstanie, a później na
Ukrainie. Do Polski wróciła w marcu 1946 roku. Początkowo mieszkała w Smardzewie,a następnie od 1953 w Świebodzinie. Od 6 lat jest mieszkanką Sulechowa. Swoje wspomnienia spisała dzięki mężowi, który ją do tego zachęcił i do dziś jest jej pomocny zwłaszcza w sprawach wydawniczych
i promocji. Uczestnicy spotkania,a szczególnie osoby starsze, które pamiętają trudne czasy wojennej zawieruchy byli bardzo poruszeni autentycznymi i przejmującymi opisami zawartymi
w obu książkach, których fragmenty odczytała autorka.


"Biblioteka miejscem spotkań"
Dnia 11 maja z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek odbyło się spotkanie bibliotekarzy bibliotek publicznych z Gminy Sulechów, Bojadła, Sława, Trzebiechów, biblioteki PWSZ oraz bibliotek szkolnych. Zaproszonych gości powitała dyrektor biblioteki Teresa Zawalna, która złożyła życzenia bibliotekarzom z okazji ich święta, do życzeń przyłączył się również Burmistrz Sulechowa Ignacy Odważny, przekazując bukiet czerwonych róż. Podczas spotkanie nagrodzono młodzież gimnazjalną za udział w gminnym konkursie literackim "Biblioteka moich marzeń".
I miejsce - Martyna Myszograj kl. II Gimnazjum Nr 3
II miejsce - Izabela Hładuniku kl. II Gimnazjum Nr 3
III miejsce - Aleksandra Dach kl. II Gimnazjum Nr 3
Wyróżniono: Katarzynę Koteluk, Antoninę Konsur i Katarzynę Słońską uczennice Gimnazjum Nr 3.
Nagrody sponsorowali: Burmistrz Sulechowa oraz pani Ilona Dwornik z Zakładu Optycznego Tenbit Professional w Sulechowie.
Po podsumowaniu konkursu wysłuchano wykładu "Nowe migracje. Perspektywa życia dla młodych polaków " doc. dr Krzysztofa Dzieńdziury z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie. Święto bibliotekarzy uświetnił występ zespołu Promyk pod kierunkiem Magdaleny Szandurskiej z Centrum Usług Socjalnych w Kruszynie. Spotkaniu towarzyszyła wystawa zdjęć prezentujących różne formy pracy w bibliotece ph. "Biblioteka miejscem spotkań".

Czerwony Kapturek w bibliotece
Czytelnia dla dzieci gościła zaprzyjaźnione z biblioteką seniorki z CUS w Kruszynie, które tym razem zaprezentowały się w nowej odsłonie i włączyły się w głośne czytanie przedszkolakom. Przedstawiły historię Czerwonego Kapturka wcielając się w poszczególnych bohaterów bajki. Panie wystąpiły w kostiumach, które własnoręcznie wykonały. Na koniec Czerwony Kapturek obdarował wszystkie dzieci słodkimi łakociami wprost ze swojego koszyczka.

Warsztaty dla seniorów
Drugie spotkanie seniorów odbyło się 14 kwietnia. Warsztaty prowadzone przez Arkadiusza Smykowskiego minęły w wesołej i sympatycznej atmosferze. Tajniki edytowania tekstu szybko stały się dla grupy jasne i nie sprawiły większych trudności, a zadane teksty zostały błyskawicznie napisane. Spragnieni wiedzy seniorzy z dużym zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach.

"Podstawy obsługi komputera"
7 kwietnia odbyły się pierwsze warsztaty komputerowe dla seniorów pod kierunkiem Arkadiusza Smykowskiego pracownika SDK ph."Warsztaty e-Seniora - edukacja komputerowa i internetowa dla osób starszych".
Tematy kolejnych spotkań:
- prasówka on-line,
- obsługa komputera i pierwsze kroki w Internecie,
- wyszukiwanie informacji w sieci (obsługa przeglądarek internetowych),
- nawigacja po stronach internetowych,
- komunikatory i poczta w Internecie.
Zajęcia odbywać się będą w Czytelni dla Dorosłych w każdy wtorek, w grupach 6 osobowych, w ustalonych godzinach.Tydzień z Internetem

26 marca w Czytelni odbyło się spotkanie w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii Tydzień z Internetem. Myśl przewodnia tegorocznej edycji kampanii to zdobywanie i rozwijanie umiejętności cyfrowych potrzebnych w nowoczesnej europejskiej gospodarce. Kampanię objął honorowym patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Selfuj się kto może! to hasło spotkania, w którym uczestniczyli podopieczni Centrum Usług Socjalnych w Kruszynie. Zajęcia poprowadził wolontariusz Arkadiusz Smykowski. Uczestnicy wykorzystując telefony komórkowe i komputery stacjonarne uczyli się jak prosto i efektownie edytować swoje zdjęcia wykorzystując proste narzędzie online.
"Są w nas możliwości! Jest w nas moc!
23 marca z okazji obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa otwarto wystawę "Są w nas możliwości! Jest w nas moc!" pod Patronatem Burmistrza Sulechowa Ignacego Odważnego. Dyrektor biblioteki Teresa Zawalna powitała osoby niepełnosprawne, ich rodziny, i zaproszonych gości, przedstawiła inicjatorkę imprezy Krystynę Talagę oraz Magdalenę Bakoś Koziorowską autorkę prezentowanych zdjęć. Młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych pod kierunkiem pani Małgorzaty Szponer zaprezentowała montaż słowny, składający się z opowiadania Emily Pearl Kingsley "Witamy w Holandii oraz życzeń rodziców osób chorych i niepełnosprawnych. W trakcie spotkania swoimi refleksjami związanymi ze Światowym Dniem Zespołu Downa podzielili się : przewodniczący Rady Miejskiej w Sulechowie Stanisław Kaczmar, ks. dziekan Henryk Wojnar proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki i pani Krystyna Odważna. Otwarcia wystawy w imieniu Burmistrza Ignacego Odważnego dokonał Wojciech Sołtys kierownik Wydziału Spraw Społecznych, Oświaty, Kultury i Sportu. Pani Krystyna Talaga reprezentująca rodziców dzieci niepełnosprawnych podziękowała za pomoc w organizacji wystawy i spotkania. W bibliotece wystawa będzie prezentowana do 3 kwietnia, od 7 kwietnia w sulechowskim Ratuszu, wystawa zawita również do sulechowskich szkół.


Wiosenno - wielkanocne warsztaty plastyczne
"Wielkanocne palmy i pisanki"
Przygotowania do Wielkanocy to idealny czas na odrobinę artystycznej ekspresji. W środę (18 kwietnia) odbyły się warsztaty plastyczne tematycznie związane ze zbliżającymi się świętami. Uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz uczniowie klasy IV ze Szkoły Podstawowej nr 1 wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku Panie Krystynę Jędrosz oraz Teresę Krych. Każdy z uczestników spotkania wykonał ozdobę - symbol Świąt Wielkanocnych. Pojawiły się jajka zdobione wełną, jajka w krepowej otulinie, koguciki w kolorowych koszyczkach, zajączki na patyku oraz wielkanocne palmy. Zajęcia zostały uwieńczone wspólnym zdjęciem.
FERIONADA 2015

Tradycją już stało się organizowanie zajęć feryjnych dla dzieci w naszej bibliotece, w tym roku również przy współpracy z Nadleśnictwem Sulechów. Edycja 2015 odbyła się pod hasłem "Ziemia opiekuje się nami, zaopiekujmy się Ziemią". Spotykaliśmy się codziennie przez dwa tygodnie w godzinach 10.00 - 12.00. Najmłodszy uczestnik spotkań liczył 2 lata, najstarszy 15 lat.

W pierwszym tygodniu wspólnie bawiliśmy się, czytaliśmy, rysowaliśmy, wymyślaliśmy eko-hasła, odgadywaliśmy zagadki, rebusy, a nawet gotowaliśmy. Najwięcej uczestników zgromadziło spotkanie z panią Iwoną Patalan-Misiaszek, Specjalistą Służby Leśnej ds. Hodowli lasu, która poprowadziła eko-lekcję dla dzieci, opowiadała ciekawe historie o sowach, słuchaliśmy ich odgłosów, zgadywaliśmy zagadki, rebusy, młodsze dzieci kolorowały, a starsze wykonały maskę sowy mądrej głowy. Bardzo dziękujemy za to ciekawe spotkanie.

W drugim tygodniu zajęć spotkaliśmy się na warsztatach plastycznych, które poprowadziły zaprzyjaźnione z biblioteką panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku - Krystyna Jędrosz , Teresa Krych i Mirosława Bryndza. Panie pokazały nam jak wykonać piękne kwiaty z papieru. Uczyliśmy się segregować śmieci, wykonaliśmy "Stworka Śmieciorka" z plastikowych butelek, poznaliśmy dobre rady na odpady, a na zakończenie ferii odbyły się warsztaty kulinarne "Warzywne kanapki zrobione przez nasze łapki i herbatka owocowa każdemu zdrowia doda".

Odwiedzały nas dzieci z miasta a także przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola "Gucio', łącznie z zajęć feryjnych skorzystało 201 dzieci.
"Nieś się nieś kolędo"
28 stycznia odbyło się spotkanie ph. "Nieś się nieś kolędo". Zaproszonych gości powitała dyrektor biblioteki Teresa Zawalna, a w świąteczny nastrój spotkania wprowadził zespół śpiewaczy "Promyk", działający przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Sulechowie Centrum Usług Socjalnych w Kruszynie pod kierunkiem Magdy Szandurskiej. Artyści wykonali kolędy i pastorałki, szczególnego wzruszenia dostarczyła kolęda "Dziecino słodka czemu drżysz". Spotkanie upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

11 stycznia 2014

Informacja wytworzona przez:
Renata Mitek , w dniu:  03‑08‑2015 11:56:18
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Teresa Zawalna
email: biblioteka_pub_gm_sul@o2.pl tel.:(068) 455-30-40
, w dniu:  03‑08‑2015 11:56:18
Data ostatniej aktualizacji:
03‑08‑2015 11:56:18
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie